.
Dlažby Jičín

Druhy dlažby a obkladů


Home > Druhy dlažby

Rozdíl mezi obkladem a dlažbou

nabídka dlažeb

OBKLADY v menších formátech se vyrábí na nemrazuvzdorných střepech v síle cca 5-12mm, 5mm síla u obkladu 15x15cm, 12mm síla je u obkladů např. 35x100cm. Ve formátech cca od 30x60 výše se dělají i na mrazuvzdorných (slinutých) střepech, ve většině případů lze použít i jako dlažba. Výhodou nemrazuvzdorných střepů je méně náročná výroba – nižší cena, střepy jsou lehčí, měkčí – lépe se s nimi pracuje řemeslníkům.

DLAŽBY se aktuálně již vyrábí v drtivé většině na slinutých mrazuvzdorných střepech (od nemrazuvzdorných se upouští a jedná se spíše o výjimky), v síle od 3-20mm. 3mm síla je v základním provedení v základním formátu 100x300cm (převážně se používá jako obklady). Standardní síla dlažeb se pohybuje v rozmezí 8-11mm. 20mm dlažby jsou určeny do exteriéru – pokládka je možná na terče, do trávy, do štěrku, pokud má být pojízdná autem, musí se nalepit. Mrazuvzdorná slinutá dlažba je těžší, křehčí a výrazně tvrdší= horší zpracovatelnost.

Základní pravidlo: Co lze dát na zem, lze dát i na stěnu, ale opačně to ne vždy platí.

Povrchy dlaždic:

lesklá dlažba

Lesklé povrchy jsou hladké, velmi dobře se udržují, v menších místnostech bez oken se dobře odráží světlo. Na lesklém povrchu je vidět pomalu každá zaschlá kapička. Vyrábí se 2 způsoby – buď glazováním, nebo leštěním – tyto dlažby je nutné před spárováním naimpregnovat (málokteré série jsou impregnované z výroby). Využívají se převážně v koupelnách a luxusních interiérech.

lappato

Lappato - pololesk – v případě, že nechcete vysloveně lesklé dlaždice, částečně zrcadlí, nejsou tolik vidět zaschlé kapky v koupelně – spíše střední a větší formáty, vyrábí se buď částečným zaleštěním dlaždic, posypem a znovuvypálením dlaždice a následným zaleštěním.

matná dlažba

Matné - nejběžněji prodávané dlažby v hladkém provedení do interierů, v plastickém – protiskluzném provedení do exteriéru. Vyrábí se buď glazované – výše otěru určuje místo použití, nebo neglazované – původně se technické probarvené gresy používaly pouze do garáží, dílen. Aktuálně vyráběné gresy perfektně imitují kámen nebo cementové stěrky, vyrábějí se ve formátech až 160x320cm a jsou používány architekty do nákupních center, nebo velmi zatěžovaných prostor.

Otěry dlažeb - označení PEI:

PEI I.

obklady

PEI II.

dlažba v koupelně – bosá noha

PEI III.

interiér, kde je menší frekvence a nechodí se ve venkovní obuvi, ale v přezůvkách

PEI IV.

chodba rodinného domu, pochozí ve venkovní obuvi

PEI V.

dlažbu je možné použít i do veřejných prostor (prodejny, kanceláře...)

 

U neglazovaných dlažeb se otěry neudávají, mají probarvené střepy a zátěží je lze použít i do velmi frekventovaných veřejných prostor.

Protiskluznost dlažeb:

Protiskluznost u keramických dlažeb vyjadřuje součinitelem smykového tření za sucha nebo za mokra, pod určitým úhlem – dle tohoto koeficientu zjistíte, do jakého prostředí se smí dlažba použít, aby byla bezpečná – certifikace se dělají spíše pro veřejné prostory, ale i koncový zákazník zde najde informaci, jaký stupeň protiskluzu použít například k bazénu.

Obecně platí čím vyšší protiskluz, tím horší údržba. Je potřeba při výběru dlažby zhodnotit četnost využití protiskluzu a jak často ji budete udržovat a jakým způsobem, např. pokud máte venkovní schodiště, po kterém denně chodíte a občas ho vezmete hadicí (volil bych vyšší protiskluz R11), nebo máte terasu, kde jste pouze za pěkného počasí (za sucha) a občas to setřete mopem (volil bych R9 – R10).

R9 – úhel 5-10stup. hladký povrch, velmi dobrá údržba - interiéry, ordinace, chodby a obytné místnosti rodinných bytů a domů, laboratoře

R10 – úhel 10-19stup. – menší kuchyně, veřejné prostory, sklady

R11 – úhel 19-27stup. odbavovací haly, velké kuchyně

R12 – úhel 27-35stup. – mlékárny, chladírny

R13 – úhel vyšší než 35 stup. – jatka, mycí linky, výrobny uzenin

A – do 12 stup. – použití chodby, převlékárny, sauny

B – 12-18 stup. – použití sprchy, schody mimo bazény

C – 18-24 stup. – průchozí bazény, schody do vody, šikmé okraje bazénů

Rektifikované obklady a dlažby:

Moderní doba přinesla i zvýšené požadavky na pokládku obkladů a dlažeb. I při pokládce beze spár e nutné podotknout, že i podklady se minimálně hýbou, že i keramické dlaždice mají svou roztažnost (i když minimální), že dilatace je nutné dodržovat …. postupně se dopracujeme k tomu, zda vybrat rektifikované nebo nerektifikované dlaždice. Nerektifikované jsou levnější, vzhledem k možným rozměrovým tolerancím jsou doporučeny spáry od 2,5-3mm (dle formátu), pak jsou na výběr rektifikované dlaždice (hrany jsou zabroušeny tak, aby měly všechny dlaždice stejný rozměr), které mají stejný formát – pokládá se na spáru od 1,5-2mm – ale vždy je nutné vzít v potaz podklad (podlahové topení, přiznané dilatace), zvolit adekvátně jemnou spárovací hmotu.

nahoru